Areka palma je jedna od popularnih vrsta sobnih palmi. Palme su odavno postale gotovo nezaobilazan detalj najrazličitijih enterijera, od stanova i kuća, preko sala za svečane događaje, holova u hotelima i drugim zdanjima sličnog tipa, restorana i kafea, pa sve do kancelarijskog prostora.
Svojim egzotičnim izgledom one ulepšavaju prostor, a pozitivnim svojstvima čine naš život zdravijim.
Sobne biljke, uključujući tu svakako i kućne palme, bez obzira na vrstu, imaju brojne prednosti za čovekovo zdravlje i blagostanje.
Za mnoge biljke se vezuju legende, predanja, simbolizam, narodna verovanja, ali i lekovita svojstva, kako u narodnoj medicini, tako i u svetu nauke i naučnih istraživanja. Sobno bilje osvežava prostor u kom boravimo na više načina.
Osim što deluje lepo i okruženje često opterećeno savremenom tehnologijom pretvara u prijatnu baštu, sobno bilje i cveće veoma neposredno i praktično deluje na ambijent.
Ono može da filtrira toksične materije koje su često prisutne u vazduhu koji udišemo, upija negativna zračenja, štiti od ne tako korisnog uticaja električnih aparata koje svakodnevno koristimo.
Većina sobnog bilja nije mnogo zahtevna za negu i održavanje, što zavisi od konkretnog tipa biljke, vrste i njenih osnovnih karakteristika.
Možemo reći da su biljke sa sušnih, stepskih područja idealne za ljude koji često putuju i puno rade, pošto zahtevaju manje redovnu negu i zalivanje. Nešto su zahtevnije tropske biljke iz prašumskih kišnih područja.
Vaša sobna palma, ukoliko se odlučite za egzotičnu areku, može ulepšati prostor u kome provodite puno vremena, bilo da je to vaš životni ambijent, kuća ili stan, ili je reč o radnom prostoru, poput kancelarije.
Takođe, ukoliko razmišljate da ukrasite neki veći prostor, poput velikih holova ili sala, biljkama koje ne iziskuju preteranu negu, a deluju luksuzno i osvežavajuće, sobne palme su odličan izbor.
Istorija i poreklo
Areka palma, u botanici klasifikovana kao Dypsis lutescens, ranije Chrysalidocarpus lutescens, rod je biljaka iz porodice Arecaceae, odnosno porodice palmi.
Palme samoniklo rastu širom tropskih i suptropskih područja, dok u evropskim krajevima postoje dve samonikle vrste koje rastu u zapadnom Sredozemlju.
Palme mogu da budu poput drveta ili žbunova, većinom nerazgranatog stabla. Njihovi listovi se obično skupljaju u krošnju na vrhu stabala, imaju cvetove zaodenute pipercima, a njihovi plodovi su koštunice, orašice ili bobice.
Postoji mnogo rodova i vrsta palmi. Areka, koja se danas često gaji kao sobna biljka jedna je od interesantnih vrsta.
Sobna palma o kojoj govorimo potiče sa Madagaskara, a naturalizovana je na Andamanskim ostrvima, u El Salvadoru, na ostrvu Reinion u Indijskom okeanu, na Kubi, Portoriku, na Kanarskim ostrvima, Floridi, Haitiju, Jamajci, Ostrvima zavetrine, u Dominikanskoj Republici.
S obzirom na ovu njenu rasprostranjenost i popularnost, teško je pojmiti da je na rodnom Madagaskaru, palma areka ugrožena vrsta.
Areka palma je poznata pod brojnim imenima, između ostalog kao kućna leptir palma, palma ‘zlatna trska’, žuta palma. Nazivi ove lepe biljke uglavnom su vezani za njen izgled.
Areka ima fine, elegantne žuto-zlatne stabljike i lepe uzane svetlozelene listove koji podsećaju na trsku. Ovo je tropska biljka, iz vlažnog toplog područja.
Zanimljivosti i popularnost
Areka palma se gaji kao dekorativna biljka u vrtovima i dvorištima u tropskim i suptropskim regijama, a kao sobno biljka se uzgaja u mnogim delovima sveta.
Ova lepa i popularna egzotična biljka je dobitnik i jedne posebne nagrade – areka palma je dobitnik nagrade AGM, Award of Garden Merit od strane Kraljevskog Društva za Hortikulturu, osnovanog 1804. u Londonu.
Jedno od mnogih imena pod kojima je ’narodski’ poznata areka palma, ’leptir palma’, odnosi se na način na koji se formiraju njeni listovi, zakrivljeni naviše na mnogobrojnim stabljikama, tako da čine oblik leptirovih krila.
Plodovima areka palme se u nekim krajevima hrane pojedine vrste ptica pevačica u Brazilu.
Možda vam i ove biljke budu interesantne: Slonovo stopalo nolina | Šeflera
Vrste
Areka palma je predstavnik roda Dypsis i ne treba je mešati sa drugim rodom palmi koji se zove upravo Areca i pripada istoj porodici. Ovo je rod cvetnica iz porodice palmi koji odlikuju vitki, zimzeleni primerci žutog cveća sa perasto raspoređenim listovima.
Poreklo imena ovog roda je tajnovito, a može biti povezano sa grčkom reči dypto ili dyptes, odnosno ’ronilac’.
Vrste iz ovog roda potiču sa Madagaskara, Tanzanije i mogu se naći na brojnim ostrvima Indijskog okeana, a neke su naturalizovane u drugim regijama, posebno na Karipskim ostrvima, kao što smo već naveli u slučaju areka palme.
Rod broji gotovo 60 vrsta, od kojih su neke izumrle, a većina su endemske, ugroženih prirodnih staništa.
Pored vrste Dypsis lutescens, nama poznate kao areka palma, kao ukrasna biljka se gaji još i Dypsis baronii, koji se uzgaja na Antananarivu, a potiče sa Madagaskara, upravo kao i palma areka.
U nastavku teksta saznaćemo kako pravilno negovati areka palmu, kako je razmnožavati, te kako rešiti potencijalne probleme koji se mogu javiti ukoliko se odlučite za ovu kućnu palmu.
Nega i održavanje
Poput ostalog sobnog bilja i palma areka zahteva prigodnu negu kako bi pravilno rasla, razvijala se i opstala. Pošto je reč o jednom tropskom zelenom dragulju, neophodno je ovoj biljci obezbediti ambijent koji će bar donekle podsećati na prirodno okruženje.
Naravno, nemoguće je u stanu ili kancelariji obezbediti ambijent Madagaskara, no postoje načini kako da ugodimo našoj palmi.
Odgovarajuća nega sobnog bilja uglavnom se sastoji iz nekoliko osnovnih stavki koje podrazumevaju pravilnu sadnju i pripremu zemljišta, potrebnu prihranu, optimalnu količinu svetlosti, adekvatnu temperaturi, pravilno presađivanje i razmnožavanje i, naravno, zalivanje u skladu sa potrebama konkretne biljke.
Temperatura
Kada je reč o areka palmi, oni u svom prirodnom staništu raste u veoma toplom okruženju, gde se temperatura vazduha kreće između 27 i 35 stepeni Celzijusa i u kom vlada visoka vlažnost.
Jasno je da u uslovima zatvorenog prostora sigurno ne možemo održavati ovakav raspon temperature, pogotovo ne dugotrajno. Poželjno je da prostorija bude topla, te da temperatura ne pada ispod 18 stepeni.
Areka palma, dar tropskih krajeva, nije ljubitelj hladnoće i ne voli zimu. Tokom najhladnijeg dela godine, palmu treba držati što dalje od mesta na kojima može strujati hladan vazduh od spolja.
Dakle, areka palmu treba udaljiti od ulaznih vrata, vrata terase i prozora. Kakvo osvetljenje pogoduje areka palmi i kako ga možemo obezbediti?
Svetlost
Palma areka prirodno uspeva u senovitom okruženju tropskih šuma, te tako ne zahteva veliku količinu svetlosti; štaviše, preterana izloženost joj može samo nauditi.
Enterijeri sa slabim osvetljenjem pogoduju areka palmi, kojoj je sasvim dovoljna blaga svetlost od prozora, pa čak i lampi. Areka palmu možete smestiti u neki kutak do koga dopire tek malo sunčeve svetlosti.
Neposredno izlaganje suncu nije dobro za razvoj areka palme. Tokom prvih pet godina njenog rasta, ova biljka je posebno osetljiva na jaku svetlost.
Poželjno je da se palma svakih sto osamdeset nedelja okrene za 180 stepeni, kako bi tokom razvoja bila jednako izložena svetlosti. Pomera se u odnosu na izvor osvetljenja.
Zalivanje
Tropsko bilje zahteva dobru ovlaženost vazduha kako bi moglo lepo da se razvija i da očuva sve svoje kvalitete, kako one koji se tiču samog zdravlja biljke, tako i pojavne.
Preporučuje se da se u prostoriji u kojoj držite areka palmu koristi ovlaživač vazduha, a samu biljku treba orošavati toplom vodom.
Ukoliko vlažnost vazduha previše opadne, lisne ploče se neće lepo razvijati, a biljka će početi da se suši.
Kada je reč o zalivanju, uvek treba biti oprezan, jer nedovoljno, ali i preterano zalivanje mogu oštetiti biljku.
Areka palmu najbolje zalivajte kišnicom, destilovanom vodom ili odstajalom vodom na sobnoj temperaturi.
Nikako ne koristite hladnu vodu. Za pravilno zalivanje je veoma važno i da saksija bude dobro drenirana, da postoji drenažni sloj.
Ukoliko se palma preterano zaliva, može doći do truljenja, što je problem koji se može javiti kod sobnih biljaka uopšte.
Kada se gornji sloj zemlje osuši do tri santimetra dubine, tada svakako treba zaliti palmu.
Važno je uvek prosuti vodu iz tacne, da ne bi došlo do upravo pomenutog problema preterane vlažnosti.
Cvet
Areka palma cveta malenim svetlo-zelenim cvetovima koji se formiraju ispod listova. Cvetanje se odvija od kasnog proleća do ranih letnjih meseci.
Kao i kod pojedinih drugih vrsta biljaka koje se gaje u zatvorenom prostoru, areka palma verovatno neće cvetati u kući. Ukoliko se drži kao dvorišna biljka, ona će verovatno davati mnoštvo pomenutih cvetića.
Prihrana
Prihranjivanje se podrazumeva za negovanje areka palme. Prihrana se obavlja tokom prolećnih i letnjih meseci i to do dva puta mesečno; tokom jesenjeg i zimskog perioda prihranu treba obavljati jednom mesečno. Kada je reč o tipu prihrane, preporučuju se specijalizovana đubriva namenjena za uzgoj palmi.
U vegetativnom periodu, poželjno je da se jednom mesečno obavlja folijarna prihrana koja sadrži makro i mikro elemente. Palma će sama ukazati da ne prima dovoljno potrebnih sastojaka svojim izgledom.
Ukoliko joj nedostaje azot, zelenilo lišća bledi, a biljka raste slabo. Kod nedostatka kalijuma, na listovima se javljaju žute i narandžaste fleke.
Ukoliko palmi nedostaje magnezijum, robne površine listova žute, dok u nedostatku mangana dolazi do kloroze novog lišća. Adekvatna prihrana za palme bi trebalo da sadrži idealan odnos natrijum-fosfor-kalijum u vrednosti 9-6-3.
Presađivanje
Areka palmu treba presađivati isključivo u periodu dok biljka raste, odnosno kada joj saksija postane previše tesna. Nova saksija ne treba da bude puno veća od prethodne (maksimalno 5 cm razlike).
U saksiju se postavlja drenažni sloj i zemljište u koje sadimo biljku. Odrasle primerke areka palme nikako ne treba presađivati; ovaj proces je izuzetno stresan za biljku.
Razmnožavanje
Areka palma se razmnožava na dva osnovna načina, deljenjem biljke ili iz semena. Deljenje biljke uglavnom se smatra za jednostavniji i najpraktičniji način razmnožavanja i uzgoja novih biljka.
Razmnožavanje putem semena je, naravno dosta sporije. Seme klija posle oko mesec dana, a potrebno je više godina da dosegne visinu od oko 4 m.
Razmnožavanje deljenjem se obavlja na sledeći način. Najpre treba utvrditi da li je biljka dovoljno sazrela, odnosno da li ima veći broj čvrstih stabljika koje je moguće deliti tako što se za svaku uoči koren pomoću kojeg se snabdeva.
Preporučuje se da dan pre deljenja obilno zalijete biljku, radi lakšeg izdvajanja.
Pošto izdvojite biljku, isperite koren kako biste ga lakše podelili. Vodite računa da od centralne biljke odvojite minimum pet stabljika, kako bi nova biljka mogla da se razgrana.
Prilikom odvajanja, odnosno odrezivanja, koristiti oštar nož i pazite da što manje korena oštetite. Nove biljke sadite u posude sa standardnom zemljanom mešavinom i krupnim peskom (2:1).
Nove biljke je potrebno dobro zaliti i ukloniti ostatak vode. Deljenje areka palmi je najbolje obaviti u prolećnim mesecima.
Obezbedite im prigodne uslove, koji podrazumevaju dovoljnu, ali nipošto direktnu svetlost i optimalnu vlažnost vazduha (vlažnost vazduha treba da bude iznad 40%). Drugi način razmnožavanja je putem semena.
Seme areka palme nije toliko dostupno, no, ukoliko ipak pokušate da na ovaj način uzgojite palmu, evo kako to da učinite. Seme se sadi u mešavinu za klijanje tako da se nazire gornji deo.
Zemljište treba održavati vlažnim u toku procesa klijanja i za vreme prva dva meseca. Posuda treba da stoji na svetlu koje nije direktno i na temperaturi između 21 i 29 stepeni Celzijusa.
Bolesti i štetočine
Areka palma može biti ugrožena nepravilnim održavanjem, ali i usled pojedinih štetočina.
Glavni razlozi zašto palma areka ne uspeva dobro, te njeni listovi počinju da se suše i dobijaju smeđe vrhove jesu preterano ili nedovoljno zalivanje, nedovoljna ili prejaka svetlost, nedovoljna vlažnost vazduha, preterano prihranjivanje, bespotrebno presađivanje ili štetočine.
Preobilno zalivanje šteti areka palmi, kao i većini sobnog bilja, bez obzira što je njeno prirodno stanište tropsko i vlažno.
Ukoliko previše zalivate palmu, te njen koren dugo boravi u mokroj zemlji, počeće da truli.
Biljka usled toga ne može da prikupi potrebne materije iz zemljišta, što se uglavnom manifestuje smeđim završecima lišća, a potom i čitave palme.
Nedovoljno zalivanje predstavlja muku za biljku koja voli vlažnost. Ukoliko je ne zalivate dovoljno, palma počinje da se ’brani’ i odbacuje pojedine listove.
Jasno je da nezalivanje palme dovodi do isušivanja i propadanja čitave biljke. O pravilnom zalivanju smo već govorili.
Osvetljenje je bitno za razvoj areka palme, no, potrebno je razjasniti šta ono podrazumeva. Areka voli svetlo poput onog pod krošnjama drveća, svetlo, ali ne i direktno.
Ukoliko je izložena jakom svetlu, listovi mogu da se oštete. Nedovoljna svetlost, međutim, dovodi do toga da biljka ne zeleni, da joj listovi postaju smeđi i da odumiru.
Kada je reč o štetočinama, areka palmu mogu napasti razne bube i pauci koji se hrane biljkom.
Zbog ovoga je važno redovno proveravati biljku i ukloniti znakove prisustva nekih od ovih proždrljivaca. Temeljno osmotrite listova sa obe strane.
Prodaja i cena
Areka palmu možete pronaći u prodaji po različitim cenama, koje uglavnom zavise od veličine biljke. Cena jedne areka palme visine oko 50 cm se kreće oko 1.500-2.000 dinara, dok su veći primerci naravno srazmerno skuplji.
I areku ćete moći da kupite u našoj prodavnici koju planiramo otvoriti. Prijavite se ispod na našu email listu kako bi bili u toku sa dešavanjima i obezbedili velike popuste.