Biljka za koju se smatra da donosi novac, atraktivna pilea ili ’kineski dolar’ jedna je od onih sobnih biljaka o kojima ćete sa uživanjem brinuti.
Ova zanimljiva i veoma dekorativna kineska biljka odlikuje se brojnim prednostima za uzgajanje u stanu ili kući i pruža mnogo uz samo malo uloženog truda i bez komplikovanih zahteva.
’Kineska biljka novca’, ’kineski dolar’, biljka ’leteći tanjir’, tj. UFO plant, ’biljka palačinka’ ili ’misionarska biljka’ mnogi su popularni nazivi za vrstu Pilea peperomioides, cvetnicu iz porodice kopriva, Urticaceae.
Kao što jedan od najpopularnijih naziva za ovu biljku kaže, ona potiče sa kineskog tla i autohtona je vrsta u provincijama južne Kine, Sičuan i Junan.
Istorija i poreklo
Prvi Evropljanin koji je zabeležio postojanje ove biljke bio je škotski botaničar Džordž Forest, koji je to učinio na samom osvitu dvadesetog veka upravo u pomenutoj provinciji Junan.
Nekoliko decenija kasnije, četrdesetih godina dvadesetog veka, norveški misionar Agnar Espergren preneo je ovu biljku iz Junana u Norvešku.
Od tada je ’kineska biljka novca’ postala veoma popularna u skandinavskim zemljama.
Zanimljivo je reći da je ova vrsta bila naširoko poznata među baštovanima amaterima, a da su tek krajem prošlog veka o njoj bili obavešteni i stručnjaci botaničari na Zapadu.
Klasifikacija ove biljke njima je postala jasna tek osamdesetih godina dvadesetog veka.
Tek 1984, Pilea peperomioides je prvi put javno predstavljena u jednom časopisu.
Međutim, poslednjih godina je prilično komercijalizovana i dobro poznata širom sveta.
To je lepa, uspravna višegodišnja zimzelena biljka, koja se odlikuje tamno-zelenim, sjajnim listovima vrlo prepoznatljivog izgleda.
Zanimljivosti i popularnost
Listovi ove biljke su okrugli, specifične forme, sa peteljkama pričvršćenim blizu središta lista i na biljci uopšte nema sitnih dlačica.
Zanimljivo je da pilea više poraste u zatvorenom prostoru, nego u divljini, gde obično dostiže 30 santimetara visine. Stabljika je zelenkasta do tamno smeđa, bez grana i uspravnog rasta.
Botanički naziv ove biljke krije još jednu zanimljivost.
Naime, spoljnim izgledom ona podseća na pojedine vrste roda Peperomia, takozvanih ’radijator biljaka’, koje pripadaju sasvim drugoj porodici, porodici bibera, Piperaceae, koje su takođe popularno kultivisane. Otud potiče deo njenog naziva – peperomioides.
Ova vrsta je autohtona isključivo u Kini, u pomenutim oblastima. Njeno prirodno stanište je ugroženo, ali je sama biljka izuzetno popularna kao sobno bilje, toliko da je dostigla slavu i na društvenim mrežama.
Popularizovana je na platformama poput Instagrama. Tik Toka i drugim; možemo je nazvati ’Instagram biljkom’.
’Kineski dolar’ je široko dostupan u trgovini, a takođe je dobio i priznanje od Kraljevskog društva za hortikulturu.
Pored dekorativne svrhe, pile se smatra i idealnom feng šui biljkom, koja donosi sreću i blagostanje, što svakako treba objasniti njenim jedinstvenim izgledom, a o tome govori već i njen popularan naziv.
Veruje se da pile može privući materijalno bogatstvo u dom u kome se biljka drži.
Osim toga, ona ima pozitivno delovanje na energetske tokove u kući, preusmerava negativne energije, a podstiče pozitivne. Pre svega se vezuje za finansije, stabilnost, obilje, prosperitet i slično.
Osim što se za nju vezuje simbolika novca i blagostanja, pilea na vrlo praktičan način može oplemeniti prostor u kome živimo i boravimo i doprineti našem zdravlju.
Uz sobne biljke poput areka palme, aloje, dracene i drugih, pilea se smatra jednim od izvrsnih pročistača vazduha.
Vrste
Pilea peperomioides je zasebna vrsta iz roda Pilea, koji obuhvata do preko sedam stotina vrsta biljka cvetnica iz porodice kopriva.
Šest vrsta su posebno cenjene u baštovanstvu, a verovatno je jedna od najpopularnijih upravo ’kineska biljka novca’. Ova popularna vrsta obuhvata i nove kultivare.
Pilea peperomioides ’Sugar’ – Ovo je redak, prilično nov varijetet vrste, koji se odlikuje karakterističnim prošaranim listovima, nepravilnog oblika. Listovi su zeleni i prošarani beličastom ’glazurom’, kao posuti šećerom.
Pilea peperomioides ’White Splash’ – Još jedan nov varijetet ’kineske biljke novca’, okruglih zelenih listova sa mestimičnim belim mrljama koje joj daju veoma specifičan i atraktivan izgled.
Pilea peperomioides ’Mojito’ – Još jedan interesantno prošarani novitet među kultivarima pilea biljke, veoma specifične boje listova, koja podseća na čuveni koktel, po kom je varijetet i nazvan.
Nega i održavanje
Pilea ili ’kineski dolar’ biljka je prilično jednostavna za gajenje.
U nezi sobnih biljaka uvek se treba držati nekoliko osnovnih smernica, a one podrazumevaju optimalnu količinu svetlosti, adekvatne temperaturne uslove, određenu količinu vode, odnosno pravilno zalivanje, pravilno presađivanje, razmnožavanje i prevenciju oboljenja.
Imajući u vidu osnovne elemente pravilne nege, pilea zaista nije zahtevna, a korake nije teško ispratiti.
Ova atraktivna biljka voli svetlo, potrebno joj je relativno regularno zalivanje i nešto malo prihrane. Dakle, nije preterano osetljiva i nimalo kapriciozna, poput nekih drugih kućnih biljaka, koje zahtevaju složeniju i brižljiviju negu.
Osim toga, ’kineski dolar’ se veoma jednostavno razmnožava, što je svakako velika prednost.
Ako je pravilno negujete, zdrava odrasla biljka će roditi mnoštvo takođe zdravih izdanaka koji se lako odvajaju i od kojih možete uzgojiti nove mlade biljke. Ono što je u ovom smislu velika prednost je da od jedne pilea biljke možete dobiti mnogo novih.
Drugim rečima, nećete uopšte morati da kupujete nove biljke ove vrste, pošto ćete kod kuće već imati mali i sasvim zgodan rasadnik.
Nove biljke možete gajiti za sebe i darovati dragim ljudima. Svakako, jedan ovakav zeleni i simboličan poklon mnoge će obradovati. Biljka ’kineski dolar’, kao što smo pomenuli, donosi sreću i bogatstvo.
Temperatura
Kakvi temperaturni uslovi odgovaraju biljci Pilea peperomioides? U suštini, ovoj biljci sasvim odgovaraju uslovi u zatvorenom prostoru.
Prosečna sobna temperatura i vlažnost vazduha sasvim će joj pogodovati. Ukoliko je moguće, izbegavajte ipak preterano suv vazduh. Držite biljku dalje od uređaja za grejanje, koji ispuštaju suv, vruć vazduh.
Kineska ’biljka novca’ je dosta otporna na hladnoću, ali ipak treba biti obazriv ukoliko je gajite unutra, pošto ste je navikli na sobne uslove.
U tom slučaju, izbegavajte da je izlažete temperaturama ispod 10 stepeni Celzijusa. Međutim, interesantno je da kratko izlaganje zimskim temperaturama može da podstakne cvetanje.
Svetlost
Ova biljka voli srednje indirektno osvetljenje ili jače, ali i dalje indirektno svetlo. Ne treba je izlagati direktnim sunčevim zracima, jer je njeno lišće ipak osetljivo na jaku neposrednu svetlost koja može da ih spali.
Važno je i da vam biljka bude ravnomerno izložena svetlu, kako bi se pravilno i simetrično razvijala.
Zbog toga se preporučuje da okrećete saksiju tako da svaki deo biljke primi jednaku količinu svetla.
Važno je i da ovoj biljci ne uskratite potrebnu svetlost, mada se ona može prilagoditi i uslovima slabijeg osvetljenja. Slabo svetlo je neće uništiti, ali može nepovoljno uticati na njen rast, razvoj, a samim tim i izgled.
Ukoliko ne prima dovoljno svetlosti, biljka će postati mlitava, neće davati puno izdanaka, a sami listići neće biti optimalnog obima, već manji.
Manjak svetlosti generalno negativno utiče na razvoj gotovo svih biljnih vrsta, mada ne prija svima direktno svetlo, kao ni ’kineskom dolaru’. Obezbedite biljci svetlo okruženje, bez direktnog izlaganja.
Zalivanje
Pilea nije prezahtevna po pitanju zalivanja i obično se smatra da joj je potrebno umereno zalivanje. Važno je da zemljište ne bude natopljeno i da biljka nije neprestano vlažna.
Između zalivanja bi trebalo da je gotovo potpuno suva. Tek kada se zemlja i biljka skoro sasvim osuše, biljku treba temeljno zaliti.
Biljka će vam sama staviti do znanja kada joj je zalivanje potrebno. Listovi će joj postati opušteni i blago klonuli. Bez brige, samo je dobro zalijte.
Nemojte da odlažete zalivanje u ovom slučaju.
Takođe, uvek vodite računa o tome da ne preterate i da ne zalivate biljku prečesto. U tom slučaju ćete joj naneti više štete nego koristi.
Cvet
’Kineski dolar’ se kao dekorativna biljka uzgaja pre svega zbog svog karakterističnog, vrlo atraktivnog i simbolizmom prožetog lišća, a uglavnom ne cveta kada se gaji u kući.
Interesantno je da u divljini hladna temperatura podstiče cvetanje pilea biljke, ako što smo već pomenuli. Cvetovi su sitni i svetli,beličasti.
Prihrana
Pilea peperomioides voli bogato i dobro drenirano zemljište.
Možemo reći da je dobra drenaža ključna za gajenje gotovo svih biljaka u saksiji, jer omogućuje da se biljka dobro snabdeva vodom i svim hranljivim materijama iz zemlje, a da pritom ne dođe do opasnosti od truljenja korena biljke.
Kada je reč o pilei, poželjno je koristiti visokokvalitetno saksijsko zemljište.
Najbolja preporuka je koristiti mešavinu koja je bazirana na tresetu ili kokosovom vlaknu, a može se dodati i perlit kako bi se poboljšala drenaža.
Na ovaj način ćete sprečiti da dođe do preteranog zadržavanja vode u zemljištu. Kada je reč o prihrani, ona se preporučuje jednom mesečno tokom sezone rasta, odnosno tokom proleća i leta.
Nije preterano zahtevna po pitanju same prihrane, te je sasvim u redu upotrebljavati prihranu za opštu upotrebu i efekat će biti krajnje zadovoljavajući.
U jesenjim i zimskim mesecima ova biljka ulazi u fazu mirovanja i tada je ne treba prihranjivati, budući da se u tom periodu ne razvija i ne raste. Kao što možemo videti, pile nije zahtevna po pitanju same zemlje i ishrane.
Presađivanje
Ova biljka raste veoma brzo i isto tako u vrlo kratkom vremenskom intervalu može ispuniti saksiju korenjem i izdancima.
Zbog toga ju je poželjno presađivati jednom godišnje, najbolje u rano proleće ili na leto.
Tom prilikom se menja i osvežava zemljište, mogu se odstraniti izdanci i promeniti saksija, odnosno zameniti većom, ukoliko je potrebno.
Pilea može da se prilagodi posudama od različitih materijala, pa će tako uspevati i u plastičnoj, keramičkoj ili glinenoj saksiji, a ono što je najvažnije jeste da posuda mora da poseduje otvore za drenažu, bez obzira na koji materijal se odlučite.
Neki materijali upijaju vodu, pa je zbog toga neophodno nešto učestalije zalivanje.
Razmnožavanje
Pilea peperomioides je verovatno jedna od najzahvalnijih biljaka za razmnožavanje. Zapravo, često je nazivaju ‘biljkom koja deli’, upravo zato što je, takoreći, širokogruda kada je reč o izdancima.
Izuzetno ju je lako razmnožavati deljenjem i dobijati nove biljke. Izdanci se razvijaju iz korenskog sistema ili na ‘čvorovima’ stabljike glavne biljke, na mestima gde su otpali stari listovi.
Da biste odvojili izdanke, potrebno je sačekati da dostignu dužinu od oko 5 cm i tada ih možete bezbedno odvojiti od velike biljke.
Naravno, možete ih i ostaviti na biljci, ukoliko želite da bude raskošnija i punijeg izgleda. Bilo kako bilo, evo kako da odvojite izdanke radi razmnožavanja pilea biljke.
Korenske izdanke možete izdvojiti tako što ćete pažljivo otkopati korenski sistem samog izdanka, koji ćete potom odseći na sledeći način.
Za to upotrebite čiste, sterilan nož ili makaze za orezivanje, presecite glavni koren na 2 do 5 cm u zemlji. Odmah potom ga prebacite u vlažno zemljište u odvojenoj posudi.
Sve dok nova biljka ne učvrsti svoj korenski sistem, održavajte zemlju u posudi vlažnom, ali vodite računa da ne bude natopljena.
Nakon toga možete preći na uobičajeno održavanje, zalivanje i đubrenje kao sa starom biljkom. Kada je reč o odvajanju izdanaka sa stabljika, razmnožavanje je slično kao i uopšte kod odvajanja reznica.
Bolesti i štetočine
Biljka pilea nije podložna nijednoj posebnoj vrsti štetočina ili bolesti, ali može biti žrtva skala, pauk grinja, vunastih uši i gljivica, kada se uzgaja u zatvorenom prostoru.
U ovim slučajevima obično je potrebno koristiti odgovarajuće sredstvo protiv određenih štetočina. Ključ za zdrav razvoj biljke uvek je propisna nega.
Usled preteranog, ali i preterano oskudnog zalivanja može doći do klonulosti listova, pa je uvek dobro proveriti samu zemlju kako bi se utvrdilo šta je uzrok.
Kao što smo već pomenuli, biljka će vam staviti do znanja kada nema dovoljno vode. Međutim, ako je klonula zbog preteranog zalivanja, može doći do truljenja korena.
Treba voditi računa i o količini svetlosti. Ako se listovi savijaju i uvijaju, to može da znači da biljka ne prima dovoljno svetlosti.
Ukoliko su listovi bledi, to može da znači da je biljka izložena preteranoj svetlosti, a ukoliko dođe do pojava smeđih tačaka na listovima, moguće je da je izložena prejakom suncu koje ga spaljuje.
Prodaja i cena
Ovu simpatičnu i nezahtevnu, a atraktivnu biljku možete kupiti već po ceni od samo 750 dinara u dobro opremljenim cvećarama.
Male biljke se mogu naći u prodaji i po cenama od samo par stotina dinara.