Atraktivne tropske i baštenske biljke ulepšavaju i oplemenjuju prostor u kome živimo ili veoma često boravimo.
Danas ćemo govoriti o cikas palmi, palmi koja zapravo nije palma, veoma interesantnoj i lako održivoj egzotičnoj biljci sa azijskog tla, koja se veoma uspešno može gajiti u saksiji, kao i u spoljnim uslovima sa odgovarajućom klimom.
Tropske biljke su veoma omiljene širom planete, kako za gajenje u zatvorenom prostoru, u enterijerima svake vrste, od privatnog doma do poslovnog prostora i ugostiteljskih objekata, a tako i za sadnju u parkovima, vrtovima i sličnom okruženju.
Tropske biljke osvežavaju prostor, daju mu posebno privlačnu, osvežavajući notu.
Istorija i poreklo
Cikas palma, poznata i kao sago palma, ’kraljevski sago’, japanska sago palma, odnosno Cycas revoluta, jeste vrsta golosemenice iz porodice Cycadaceae.
Ona, zapravo, uopšte i nije prava palma, iako izgledom zaista podseća na biljke iz porodice pravih palmi, Arecaceae. Jedino što im je zaista zajedničko jeste da su obe semenice.
Cycas revoluta potiče iz južnih delova Japana i sa Rjukju ostrva. To je jedna od nekoliko vrsta biljaka koje se koriste za proizvodnju skroba, a uzgajaju se i kao ukrasne biljke.
To je biljka vrlo simetričnog rasta, koja zbilja podseća na vrstu palme. Odlikuje se krunom sjajnih zelenih perolikih listova na debelom stablu.
Stablo cikas palme je vrlo nisko kod mladih biljaka, sa tendencijom ka izduživanju kako biljka stari.
Izuzetno je dugovečna biljka, sa stablima koja u poznim godinama mogu da dosegnu čak i do sedam metara, ali će im za to biti potrebno gotovo stotinak godina.
Cikas palmu se smatra jednom od najdrevnijih biljaka na planeti.
Ponekad je zbog toga nazivaju čak i živim fosilom među biljkama, zbog toga što se od svog postanka zapravo gotovo uopšte nije promenila.
No, bez obzira na svoje vrlo staro poreklo i nesklonost promeni, cikas palma zaista očarava svojim izgledom. Možda je upravo u njenoj nepromenjenoj dugovečnosti i tajna njene popularnosti.
Zanimljivosti i popularnost
Prvi put je opisana još u osamnaestom veku, a upravo ova vrsta cikada je i najpopularnija za uzgoj. Dobila je i priznanje u svetu baštovanstva.
Širom sveta je komercijalizovana kao ukrasna biljka, a može da se gaji i kao bonsai drvo.
Od nje se dobija sago, jestivi skrob iz srži biljke. Pre upotrebe prolazi posebnu obradu, zbog otrova koje cikade sadrže.
Biljka sadrži cikazin i svi njeni delovi su otrovni za životinje i ljude, ali je ovaj toksin najkoncentrisaniji u semenu biljke.
Cikazin je izuzetno otrovan i može dovesti do ozbiljnih posledica i trajnog oštećenja organa, pa čak i smrti. Posebno je otrovan za životinje.
Osim cikazina, ova biljka sadrži i druge otrove, poput neurotoksina.
Vrste
Cycas revoluta pripada rodu Cycas koji obuhvata više vrsta. Osim popularne ’kraljevske’ sago palme, ovom rodu pripadaju i druge srodne vrste, poput ovih koje ćemo navesti.
Rod Cycas pripada izuzetno drevnoj lozi Cycadophyta, koja nema srodnosti ni sa jednom modernom grupom biljaka. Najveći diverzitet, ova divizija biljaka doživela je u doba jure i krede.
Cycas rumphii – Poznata i kao ’kraljica’ sago palma, ova vrsta raste u jugoistočnoj Aziji. Njeno ime jeste aluzija na popularnu ’kraljevsku’ cikas palmu i takođe je izvor skroba.
Epitet rumphii nosi po prirodnjaku Georgu Eberhardu Rumfiusu koji je služio kao vojnik, a kasnije trgovac za East India Company, u sedamnaestom veku.
Cycas circinalis – I ovu vrstu nazivaju sago ’kraljicom’. Cycas circinalis je endemska vrsta sa tla južne Indije i Šri Lanke.
Njeno ime je ranije bilo korišćeno za slične srodne biljke iz jugoistočnih krajeva Azije.
Metroxylon sagu – Ova vrsta zapravo nije u rodu sa našom cikas palmom, ali je treba pomenuti, pošto se i ona koristi za dobijanje skroba.
Ova biljka je zapravo prava palma, koja botanički pripada porodici palmi, za razliku od već pomenutih vrsta.
Nega i održavanje
Cikas palme, palme koje to nisu, mogu se gajiti u vrtovima i parkovima u predelima tople klime, na našim prostorima u primorju, ali su takođe veoma popularne i kao sobne biljke.
Mogu se gajiti u zatvorenom prostoru u predelima gde je klima nešto hladnija.
U tom slučaju se uzgajaju u saksijama i po potrebi se mogu premeštati napolje ili unutra, što je neophodno preko zime.
Ova lepa egzotična biljka raste izuzetno sporo, te u toku godine narastaju svega do nekoliko inča, možda oko desetak santimetara.
Naravno, rast zavisi i od toga na koji način ih gajite, pa će tako ona stabla koja su zasađena napolju u zemlji porasti više, u poređenju sa biljkama u saksiji, koja prirodno ograničava razvoj.
Da bi dostigla visinu od oko tri metra, ako raste napolju, biće joj potrebno gotovo pola veka, čitavih pedeset godina.
U saksiji, stablo neće dostići ovu visinu. Kako brinuti o sago ili cikas palmi?
Kada govorimo o uzgajanju biljaka, uvek se treba držati nekoliko osnovnih stavki, a to su svetlost, temperatura, voda, pravilna sadnja i presađivanje, pravilno razmnožavanje.
Pored toga, treba voditi računa o tome da vašu biljku ne napadnu štetočine i da ne dođe do biljnih oboljenja.
Najbolja prevencija je pravilna nega, kao i pažljivo posmatranje biljke, kako bi se uočili mogući znaci bolesti ili, da tako kažemo, negodovanje biljke na neke od uslova u kojima raste, a koji možda ne pogoduje njenom zdravom rastu i razvoju.
Temperatura
Cikas palma potiče iz toplih i vlažnih krajeva, te joj prirodno, pogoduju takvi ili slični uslovi.
Ova biljka može nakratko podneti i hladnije temperature, ali mraz može biti vrlo štetan.
Naime, mraz će lako oštetiti njeno lišće. Temperatura koja padne ispod -5 stepeni Celzijusa pogubna je za ovu biljku i treba je na svaki način izbeći.
Ova biljka može da izdrži vrlo kratko izlaganje temperaturi od oko -9 stepeni Celzijusa, ali ako je u dužem intervalu izložena temperaturama od -5 i naniže, biljka će umreti.
Postoje načini da sačuvate biljku, ukoliko se nalazi napolju, prekrivanjem laganim pokrivačem ili šatorskim platnom, dok ne prođe mraz.
Ukoliko je to moguće, biljku je poželjno uneti unutra. Spoljno okruženje u kom temperatura zimi često pada ovako nisko nije pogodna za gajenje cikas palme.
Ako je uzgajate u saksiji u zatvorenom, vodite računa o izvorima hladnoće, čuvajte biljku od promaje.
Takođe, ne treba da bude direktno izložena uređajima za grejanje i hlađenje.
Izlaganje toplom ili hladnom vazduhu iz ovakvih uređaja pravi ekstremne razlike u temperaturi i vazduhu, a takve nagle promene nisu pogodne za cikas palmu, kao ni za mnoge druge sobne biljke.
Što se tiče vlage, iako im ona prija, nisu mnogo izbirljive i osetljive. U suštini, dobro podnose različite nivoe vlažnosti vazduha, no uvek treba biti oprezan sa ekstremima.
Svetlost
Cikas palme vole svetlo, ali, kao i brojne druge vrste, više im pogoduje indirektno osvetljenje.
Ne bi ih trebalo držati na direktnoj jakoj sunčevoj svetlosti. Jako popodnevno sunce u letnjim mesecima može da izgori listove ove biljke.
Sa druge strane, premalo svetla dovodi do proređivanja listova i uopšteno slabog napredovanja.
Ukoliko gajite cikas palmu u saksiji, bilo bi dobro postaviti je na neko svetlo mesto, sa indirektnim svetlom. Lokacija pored prozora koji gleda na istok, zapad ili jug je dobra.
Tokom toplijih meseci, biljku možete držati napolju, ukoliko je to moguće, pod uslovom da je postavite na mesto prošarano svetlošću.
Zalivanje
Kraljevskim cikas palmama odgovara srednje vlažno zemljište, mada mogu donekle tolerisati i sušu.
Pravilno za zalivanje je jednostavno: zalijte biljku onda kada je zemljište suvo na dodir.
Možete proveriti da li je dovoljno suvo zabadajući prst u površinski sloj.
Vodite računa da ne preterate sa zalivanjem, odnosno da zemlja ne bude natopljena. Zimi smanjite zalivanje.
Cvet
Sago palme cvetaju jednom u tri do četiri godine i one daju ili ženske ili muške cvetove.
One zapravo i ne cvetaju na način na koji se obično pod tim terminom podrazumeva, upravo jer u pitanju i nisu prave palme, nego golosemenice koje proizvode šišarke.
Prihrana
Generalno govoreći, ova ’palma’ nije mnogo izbirljiva kada je reč o zemljištu.
Ono što je apsolutno pravilo, oko kog treba voditi računa pri sadnji i gajenju većine biljaka, jeste da zemlja bude dobro drenirana.
Pravilna drenaža omogućuje da se biljka snabde dovoljnom količinom vode, ali i da ne bude stalno natopljena, odnosno da joj koren nije neprestano u vodi.
Peskovito zemljište bogato organskom materijom je pogodno za cikas palmu, blago kiselkasto do neutralno.
Za uzgajanje u saksiji je preporučljivo koristiti mešavinu saksijskog zemljišta za kaktuse ili palme, koje obezbeđuje dobro ishranu i dobru drenažu.
Takođe, cikas palme je potrebno i dohranjivati.
U toku sezone rasta, odnosno, od proleća do jeseni, treba upotrebljavati tečno đubrivo u razmeri 18-8-18 azot-fosfor-kalijum.
Prihranjivanje se u ovom slučaju obavlja jednom mesečno, tokom navedenog perioda.
Takođe, moguće je i prigodno koristiti sporo delujuću prihranu dva do tri puta tokom sezone rasta.
Presađivanje
Sago palma raste prilično sporo, pa joj nije potrebno ni puno presađivanja.
U proseku, presađivanje se obavlja na svake tri godine.
Nije loša preporuka da se svake godine ipak promeni zemlja u saksiji, tako što ćete nežno izvaditi biljku, nasuti sveže zemljište i ponovo je posaditi.
Može se koristiti i saksijska zemlja pomešana sa peskom i tresetom.
Promena zemljišta se obavlja na proleće, kada bi se obavljalo i presađivanje.
Nove palme treba presađivati i saditi samo ako imaju već dovoljno razvijen korenski sistem.
U suprotnom se neće primiti. Mlade cikas palme treba saditi u rano proleće.
Takođe, treba voditi računa i o materijalu za saksije.
Pošto cikas palma ne voli mnogo vlažno i natopljeno zemljište, potrebna joj je posuda koja upija višak vode iz zemlje, prilikom zalivanja.
Neglazirana keramika i terakota su dobre opcije. Naravno, neophodno je da sama posuda ima dobru drenažu.
Poželjno je da cikas palmu držite u saksiji koja ima više drenažnih otvora.
Razmnožavanje
Cikas palme se mogu razmnožavati na više načina, putem semena i deljenjem.
Razmnožavanje semenom je dugačak proces i obično je deljenje mnogo brže, lakše i praktičnije; to važi i kod drugih biljaka.
Ova biljka razvija izdanke koji podsećaju na malu biljku pri osnovi glavne biljke.
Odstranjivanje ovih izdanaka je poželjno, jer omogućava glavnoj biljci dobar razvoj.
Ukoliko se mlade biljke namnože, sve zajedno crpu isti izvor vode i hrane, dolazi do prenatrpanosti i to sveukupno guši samu cikas palmu.
Najbolji period za odvajanje i sadnju je rano proleće ili pozna jesen. Kako uzgojiti nove izdanke putem deljenja? Dakle, pre svega je potrebno da mlade biljke odvojite nožem ili makazama.
Alat treba da bude čist i sterilan. Potrebna vam je posuda, dobro drenirana zemlja za palme. Pošto odvojite izdanak, ostavite ga na senovitom mestu da se mesto sečenja osuši.
Posudu do pola napunite pripremljenom zemljom. Postavite izdanak u centar i naspite ostatak zemljišta, pa dobro zalijte.
Novu biljku treba postaviti na osunčano mestu u zatvorenom prostoru ili na senovitoj lokaciji napolju.
Do pojave korena biće potrebno par meseci. Zalivajte redovno, ali vodite računa oko toga da se zemljište osuši između zalivanja.
Bolesti i štetočine
Sago palme nisu mnogo podložne bolestima i štetočinama, ali ih mogu napasti pauk grinje i skale.
U tom slučaju, treba upotrebiti odgovarajuće sredstvo, najbolje organski insekticid.
Da je biljka napadnuta, primetićete po promeni boje listova ili njihovom oštećenju, a sitne bubice se mogu nakupiti među listovima.
Ova biljka u principu nije komplikovana za održavanje, dokle god joj obezbedite pomenute uslove, koji sami po sebi nisu zahtevni.
Jedan od znakova da možda nešto nije u redu jesu požuteli listovi.
Promena boje je normalna za stare listove; najstariji su najniži listovi i oni će vremenom postati smeđi, te sasvim odumreti. Nemojte ih odstranjivati pre toga.
Međutim, insekti mogu da izazovu žutilo listova, ali i nedovoljna ishrana biljke manganom. U tom slučaju, svi listovi će početi da žute.
Problem se može rešiti dodavanjem mangan sulfata u prahu dva do triput godišnje.
Listovi se neće preporoditi, ali će novi biti zeleni i zdravi. Sa druge strane, klonuli listovi i opadanje često su rezultat preteranog navodnjavanja.
Ukoliko biljku prekomerno zalivate, dolazi do truleži korena i gljivičnih oboljenja.
Koren ne može da primi hranljive materije iz zemljište, te je biljka uskraćena za neophodne nutrijente, slabi i propada. Može doći i do tamnjenja stabla.
Oštećene listove možete odstraniti i tretirati biljku fungicidom. Nova zemlja sa dobrom drenažom takođe može spasti biljku.
Prodaja i cena
Sadnice cikas palme možete kupiti i poručiti iz dobro opremljenih rasadnika i cvećara.
Primera radi, lepa sadnica Cycas revoluta, visine oko 70 cm može se kupiti po ceni od oko 9000 dinara. Manja sadnica, visine do pola metra, može se kupiti po ceni od oko 4000 dinara.