Begonija cveće – nega, održavanje, cena

Begonije se mogu videti na mnogim terasama, na balkonima i u baštama, a ponekad i u kućama.

Ovo opčinjavajuće egzotično cveće rado se gaji zbog relativno lakog održavanja i neizrecive lepote raznih vrsti i hibrida ove biljke.

Begonija je biljka koja u prirodi raste u tropskom okruženju, ali se može držati ukrasna biljka.

Zbog čega se treba opredeliti za uzgoj kućnog i baštenskog cveće?

Sobne biljke imaju mnogo benefita za naše dobro zdravlje i kvalitetan život.

Istraživanja su pokazala da biljke koje se mogu gajiti kao dekorativno sobno cveće izuzetno pozitivno utiču na kvalitet vazduha u prostorijama u kojim boravimo.

Iz ovog razloga, preporučuje se držanje sobnog bilja ne samo u kući, već i na radnom mestu, poput kancelarija, gde smo stalno izloženi zračenju elektronskih uređaja koje neizostavno koristimo.

Biljke mogu da umanje štetni uticaj zračenja i da filtriraju vazduh, uklanjajući toksine koji se njime prenose, a koje emituju razni aparati i predmeti, čega smo često sasvim nesvesni.

Biljke koje uzgajamo na terasama i baštama svakako mogu da doprinesu našem boljitku.

Sama nega biljaka predstavlja veštinu koja zahteva na prvom mestu ljubav i posvećenost.

Briga o baštenskom cveću i uređenju našeg životnog okruženja nesumnjivo pozitivno utiče na čoveka.

Biljke će vam stostruko uzvratiti, čineći naše okruženje lepšim, svežijim i prirodnijim.

Sobne i baštenske biljke su veoma raznovrsne. Svaka pojedinačna vrsta odlikuje se sebi svojstvenim osobinama i zahteva određeni stepen nege.

Postoje mnoge sasvim skromne vrste kada je reč o održavanju biljaka, dok neke potrebuju mnogo više pažnje.

Odlučite se za vrstu ili vrste koje najviše pogoduju vašim uslovima i mogućnostima.

Istorija i poreklo

Prekrasna lepotica begonija jedna je od onih biljaka koje u principu ne zahtevaju komplikovanu negu, a očaravaju svojim izgledom.

Begonije su zapravo rod višegodišnjih cvetnica iz porodice Begoniaceae i predstavljaju možda i najbrojniji rod cvetnih biljaka, koji broji i preko dve hiljade vrsta!

Taksonomija i klasifikacija begonija je složena, budući da obuhvata mnogo vrsta i varijeteta.

Begonije u prirodi nastanjuju vlažne suptropske i tropske predele, rastu kao kopnene, epifitne biljke ili grmlje. Mogu se naći širom Južne i Srednje Amerike, zatim u južnoj Aziji i u Africi.

Ime ovom obimnom rodu biljaka dao je francuski otac botanike, Šarl Plumije, a kasnije ga je usvojio Line.

Plumije je nadenuo ovo ime u čast Mišela Begona, nekadašnjeg guvernera francuske kolonije Svetog Dominga, danas Haitija.

Većina begonija u prirodnom okruženju raste pod okriljem drveća tropskih šuma i zbog toga im pogoduju svetla, ali zasenčena mesta.

Poneke vrste mogu da podnesu i direktno izlaganje suncu.

Begonije zbog svog porekla vole zemljište koje je dobro drenirano, ni sasvim osušeno, ali ni natopljeno i previše vlažno; previše vode uvek je štetno za biljke koje gajimo u kući.

Mnoge vrste begonija stalno cvetaju, izuzev tuberoznih vrsta koje imaju i period mirovanja; ovaj tip begonija se tokom mirovanja može čuvati na hladnijem, a suvom mestu.

Možda neke od najatraktivnijih vrsta su begonije semperflorens, koje su stalno u cvatu, kao što njihovo ime poručuje, a poznate kao ’voštane begonije’.

Ove vrste su vrlo prilagodljive kao sobno bilje.

Zanimljivosti i popularnost

Begonije su vrlo popularne širom sveta i veoma često se ukrštaju, što dovodi do izuzetno velikog broja hibrida i varijeteta koje je teško pobrojati.

Američka organizacija koja se posebno bavi begonijama izdvaja nekoliko različitih velikih grupa u koje se begonije mogu klasifikovati, ali koje ne odgovaraju nijednoj formalnoj taksonomiji.

Pored velike raznovrsnosti vrsta i neporecive lepote, begonije su još jedna od biljaka prožetih snažnim simbolizmom.

Simbolička značenja koja se vezuju za begonije su, baš kao i sam rad, raznorodna, a mogu delovati i kao da nisu u saglasju.

Interesantno je da begonije nose i pozitivna i negativna značenja, te se za njih vezuju određena verovanja.

Smatra se da je begonija cvet harmonije, pravde i zahvalnosti, te da podstiče komunikaciju, odnosno unapređenje veza kroz komunikaciju.

Sa druge strane, begonija se smatra cvetom koji nosi loše vesti i upućuje na nesreću i tragediju. Zbog toga se verovatno ne preporučuje da se begonije stavljaju u bidermajer.

Takođe, begonija nije najbolji poklon za žensku osobu, jer ukazuje na loše misli.

Bez obzira na ovakva tumačenja, prema jednom starom verovanju, smatra se da žena ili devojka može usniti čoveka u koga je zaljubljena, ukoliko cvet begonije stavi u svoja nedra pre nego što ode na spavanje.

U kineskim tradicijama, begonije se vezuju za element vatre.

U tom smislu, ova biljka se vezuje za oprez i slutnju, ali je cvet otkrovenja i iskoračenja.

Zanimljivo je i to da se slike begonija u kineskoj kulturi poklanjaju onima koji su stupili u ugovoreni brak, i da taj simbol predstavlja strpljenje, te poručuje parovima da ne žure.

Begonije su popularan motiv za tetovaže i kao takve obično simbolizuju rast, otvorenost uma, saosećanje i ljubav.

Bilo kako bilo, prelepe egzotične begonije u svakom slučaju će ulepšati naš dom.

Vrste

Prema pomenutoj podeli begonija u nekoliko grupa, možemo govoriti o trščanim begonijama (formiraju stabljike koje podsećaju na bambus i trsku), grmolike, gomoljaste, rizomatozne, semperflorens (voštane begonije), carske (Rex), viseće begonije i begonije sa debelim stabljikama.

Ove grupe, kao što smo napomenuli, ne poklapaju se sa formalnim klasifikacijama, a postoje i druge.

Mnoge vrste i hibridi begonija odlikuju se osobinama koje su karakteristične za više ovih grupa ili se čak ne uklapaju ni u jednu od njih.

To nije mnogo teško zamisliti, imajući u vidu nepregledno i raznoliko mnoštvo koje broji preko dve hiljade vrsta prekrasnih begonija. Izdvojićemo samo neke od vrsta i tipova omiljenih begonija.

Voštane begonije – Voštane ili Begonia semperflorens imaju fibrozno korenje i lako su prepoznatljive po svojim malenim, voskastim listovima sa takođe vrlo malim cvetovima koji mogu da prežive i zimu, ukoliko se biljka drži na dovoljno svetlom mestu.

Kako njihov botanički naziv kaže, one stalno cvetaju. Jedna od popularnih serija varijeteta je ’Ambassador’.

Cvetne begonijeRieger begonije ili Begonia x hiemalis u poređenju sa voštanim begonijama odlikuju se većim cvetovima, a ponekad se nazivaju i zimskim cvetom, budući da su im za cvetanje potrebne hladnije temperature i kraći dani.

Ove biljke obično ne traju dugo, premda su zaista lepe, i zahtevaju brižljivu negu. Najpoznatiji su varijeteti iz serije ’Solenia’.

Carske begonije – Carska odnosno Rex begonija je potkategorija rizomatoznih begonije i ova vrsta ima najupečatljivije lišće, po kome je i poznata.

Ova vrsta se veoma često gaji kao sobna biljka i deluje zaista impresivno u svakom enterijeru.

Njeni listovi su prošarani i karakterističnog oblika, dok je samo sveće neupadljivo i nije glavna karakteristika. Neki od interesantnih primeraka carske begonije su:

  • ’Tornado’ begonija sa tamnozelenim listovima prošaranim srebrnastim i bronzanim šarama, sa duboko purpurnim detaljima.
  • ’Fairy’ begonija sa srebrnastim listovima zasenčenim kremastom i ružičastom bojom, sa izraženim tamnozelenim venama.
  • ’Pink Charming’ begonija koja ima ružičasto lišće, sa nagoveštajem srebrne i zelene nijanse.

Begonije ’anđeoska krila’ – Ovo su begonije koje se često nazivaju ’trščanim’ zbog njihovih zglobnih stabljika koje podsećaju na bambus.

Imaju tačkasto lišće i grozdove cvetova, a stabljike su često zakrivljene, zbog čega je ovaj tip begonija dobar za držanje u visećim korpama. Begonije ’anđeoska krila’ imaju veliki raspon varijeteta, a neki od poznatih su ’Pink Jade’, ’Silvermist’, ’California Dreaming’.

Gomoljaste begonije – Gomoljaste begonije su poznate po cvetovima jarkih boja i veoma dobro uspevaju i u spoljnim uslovima i ako se drže kao sobno cveće. Jedna od serija kultivara ovog tipa begonija je serija ’Zmajeva krila’.

Begonia grandis – Ovaj tip begonija je poznat kao vrlo otporan, budući najizdržljiviji među mnogobrojnim varijantama ovog cveća. Imaju takođe gomoljasto korenje, ali se od gomoljastih razlikuju ograničenim bojama cvetova.

Naime, daju samo bele i pink cvetove. Tako se i njihovi varijeteti nazivaju ’Garden Angel Blush’, ’Garden Angel Silver’ itd.

Rizomatozne begonije – Ovaj tip je veoma popularan kao sobno bilje, omiljen zbog interesantnog lišća. Neki od najpopularnijih varijeteta su ’Iron Cross’, ’Escargot’, ’Fireflush’.

Duple begonije – Duple begonije su izuzetno lep tip ovog cveća, koji se odlikuje cvetovima nalik na ruže.

Ovo je kompaktna, žbunasta biljka sa velikim, upadljivim cvetovima koje nalikuje ružama i oduzima dah. To su dupli cvetovi u beloj, roze, narandžastoj ili crvenoj boji. Listovi su tamnozeleni, ovalni i reckavi po ivicama. Najpoznatija je serija ’Roseform’.

Viseće begonije – Kao što sam naziv govori, ovo je tip begonija pogodan za držanje u visećim korpama, s obzirom na specifičan način rasta sa povijanjem stabljika, sklonim padanju.

Ove biljke se odlikuju bogatim cvetanjem, dajući krupno cveće jarkih boja svakog meseca. Mogu se lepo držati i u žardinjerama na prozorima. Poznati su lepi primerci u crvenoj, beloj i pink boji.

Nega i održavanje

Naveli smo samo neke od tipova, vrsta i varijeteta begonija koje se mogu sresti u domovima i baštama.

U nastavku dajemo neke od najosnovnijih i najopštijih smernica za negu begonija.

Generalno govoreći, begonijama najviše prija toplo i vlažno okruženje, budući da potiču iz krajeva sa ovakvom klimom.

Njima odgovara mesto sa visokom vlagom, obično senovito, osim za neke vrste,, kao što su gomoljaste i semperflorens.

Begonijama ne prija hladnoća, a osetljive su i na preterano zalivanje. Zemljište u kom begonija raste treba da ima dobru drenažu, da bude vlažno, ali ne i natopljeno.

Begonija semperflorens se, na primer, gaji u saksijama, u žardinjerama ili napolju, a uslovi se razlikuju u zavisnosti od boje, pa tako crvene begonije vole jako sunce, a bele polusenku.

Kraljevska ili carska begonija koja je prepoznatljiva po izuzetno upečatljivim listovima voli mesta sa senkom i vlažnim vazduhom, dok joj zimi odgovara suvo, a osvetljeno mesto; preporučuje se držanje na prozoru, što pospešuje rast njenih listova.

Raznovrsne gomoljaste begonije treba premestiti napolje po toplom vremenu, na osunčano mesto. Za nju je pogodno mesto u posudama na prozoru.

Temperatura

Ovo lepo i atraktivno bilje najviše voli toplotu, mada postoje i primerci koji podnose nešto niže temperature.

Uopšteno, hladnoća i promajna mesta nisu dobra za begoniju. U principu, begonijama neće prijati temperatura niža od oko 13 stepeni celzijusa.

Tokom zime, begoniju treba držati unutra. Baštenske biljke pre pojave prvih mrazeva treba presaditi u saksije.

Svetlost

Većini begonija odgovaraju mesta svetle senke, koja nalikuju njihovom prirodnom okruženju, ali neke vrste, kao što smo naveli, vole i sunčana mesta.

Pojedine vrste vole osunčane posude koje se drže u prozorima i na terasama. S obzirom na široki izbor vrsta begonija, bliže se informišite o uslovima za odabranu vrstu.

Zalivanje

Begonijama u principu odgovara vlaga, te njihovo zemljište nikada ne treba da bude potpuno isušeno, ali svakako treba voditi računa i o tome da se ne natopi vodom, zbog čega je dobra drenaža ključna stavka u negovanju ove biljke, ali i većine onih koje gajimo kao sobno bilje.

Begonija potrebuje redovno zalivanje i u tom smislu zaista zahteva pažnju.

Zalivanje begonija se obavlja tako što se voda uliva pri samom dnu biljke, tako da se ne kvase njeni listovi.

Ukoliko se listovi vlaže, može doći do pojave buđi, a listovi mogu početi da trule.

Kada je reč o tipu vode za zalivanje begonija, tu važi opšte pravilo za sve biljke – upotreba odstajale vode na sobnoj temperaturi, upotreba destilovane vode.

Cvet

Begonije cvetaju najrazličitijim oblicima cvetova i u širokom spektru boja, u zavisnosti od vrste i tipa biljke.

Postoje vrste begonija koje cvetaju neprekidno, kao i one koje imaju period mirovanja, dok pojedine vrste daju sasvim neupadljive cvetove.

Prihrana

Begonijama najviše odgovara neutralna prihrana.

Preporučuje se upotreba đubriva rastvorljivog u vodi, a proces treba obavljati jednom u toku nedelje.

Može se koristiti i đubrivo u granulama sa sporim otpuštanjem.

U tom slučaju, prihranjivanje treba obavljati u intervalima od tri meseca.

Presađivanje

Pomenuli smo da biljke koje rastu napolju treba presađivati pre nego što nastupe prvi mrazevi i držati ih tokom zime unutra.

Ukoliko gajite begoniju u saksiji, biljka se presađuje kada joj koren počne da prerasta saksiju.

Razmnožavanje

Begonije mogu da se razmnožavaju na više načina, što, naravno, zavisi od same vrste biljke.

Načini za razmnožavanje begonija podrazumevaju razmnožavanje putem semena, reznica, uz pomoć gomolja ili lišća.

Kada je reč o razmnožavanju putem listova, odabiraju se veći listovi i zasecaju lisni nervi, dok se list postavlja donjom stranom na zemljište; mladice će posle nekog vremena nići, a potom ih treba presaditi u saksiju.

Bolesti i štetočine

Begonija može patiti ukoliko je ne održavate na pravi način, što se može ispraviti praćenjem uputstava za negu.

Siva plesan i pepelnica koje se mogu javiti u vlažno proleće, rizik su za opstanak begonije, a prepoznaju se po pojavi beličasto-žućkastih tačaka.

Lisne vaši takođe mogu ugroziti begoniju, a biljka se najbolje štiti prevencijom, uz upotrebo prikladnih sredstava.

Prodaja i cena

Vrednost begonija varira u zavisnosti od vrste biljke, a mogu se pronaći po veoma povoljnim cenama u rasadnicima.

Jedna rasada voštane begonije može se kupiti po ceni od 200 dinara.