Jedna od najlepših sobnih biljaka kojom možete ukrasiti i osvežiti vaš životni i radni prostor, učiniti ga prijatnijim i zdravijim za svakodnevni boravak svakako je čarobni spatifilum, tropski dragulj sa lepim belim lisnatim cvetovima nalik na elegantne kale.
Uopšteno govoreći, sobne biljke predstavljaju mnogo više od ukrasa.
Prednosti držanja sobnog cveća i bilja su mnogobrojne. Osim što ulepšavaju prostor, ove biljke imaju blagotvorno delovanje na naše zdravlje.
Umanjuju uticaj štetnog elektromagnetnog zračenja kojem smo prečesto izloženi, pre svega posredstvom računara koji većina ljudi svakodnevno koristi, često u dugim intervalima.
Osim toga, sobno bilje pročišćava vazduh i filtrira toksične materije koje se u njemu mogu naći i koje takođe nemaju pozitivan učinak na čovekovo zdravlje, premda uglavnom o tome ne razmišljamo mnogo.
Biljke imaju umirujuće delovanje, osvežavaju prostorije u kojima boravimo, pa čak mogu da pospeše i radnu produktivnost, kako pokazuju neka istraživanja.
Većina sobnog bilja ne zahteva dinamičnu i redovnu negu, te nema posebnih zahteva za njihovo uzgajanje i održavanje.
Uglavnom je potrebno držati se osnovnih principa za pravilnu negu, koji ne oduzimaju puno vremena.
Upravo iz ovog razloga lepo i egzotično sobno cveće idealan je izbor za osobe koje imaju puno obaveza.
Tropsko bilje koje potiču toplih predela najčešće se gaji i kao dekorativno bilje širom sveta. Jedna od ovakvih biljaka je i spatifilum o kome detaljnije govorimo u nastavku teksta.
Možemo reći da je spatifilum srednje zahtevna biljka, kada je reč o nezi i održavanju, najpre zbog toga što iziskuje redovnije zalivanje i orošavanje.
Istorija i poreklo
Spathiphyllum je rod cvetnica skrivenosemenica iz porodice Araceae, koji obuhvata oko 47 vrsta, od kojih je nekoliko steklo veliku popularnost kao dekorativno sobno cveće.
Spatifilum je višegodišnja biljka koja potiče sa tla Srednje i Južne Amerike, Indonezije i Filipina, sa podneblja kišnih šuma. Njihovo prirodno stanište je prašumsko i senovito, ali su prilagodljive i na sušnu klimu.
Kod nas je spatifilum poznat kao ’ženska sreća’, a može se pohvaliti i drugim lepim nazivima. Tako je na engleskom govornom području poznat kao Peace Lilly, odnosno ’ljiljan mira’, a mnogi ga znaju i kao ’mesečev cvet’.
Ovaj drugi naziv vezan je za karakteristično belo cveće kojim se dražesni spatifilum može podičiti.
Spatifilum je lako prepoznati po dugačkim, sjajnim i glatkim listovima kopljastog oblika, izraženih rebara, koji mogu biti više ili manje ovalni.
Listovi imaju duge zelene peteljke, rastu naniže i mogu da budu dugi između tridesetak do pedeset santimetara. Cvetni klipovi dugački oko 3 cm obavijeni su belim zaštitnim listovima, uglavnom dužine do 30 cm.
Botanički naziv Spathiphyllum kovanica je dve grčke reči, spathe i phyllum. Spata je zapravo veliki priperak (u botaničkoj terminologiji, priperak ili brakteja je ’specijalizovani’ list koji je povezan sa reproduktivnim delovima biljke), odnosno listoliki omotač cvasti kakav se najčešće sreće kod biljaka iz porodice palmi, kozlaca i dr. Phyllum takođe označava list.
Razumevanje botaničkog naziva spatifiluma zapravo nam govori o tome da lepi beli cvetovi zapravo i nisu cvetovi u pravom smislu, već specijalizovani listovi koji okružuju cvetni klip ove egzotične biljke. Funkcija spate je i u tome da privuče oprašivače biljaka.
Pored interesantnih informacija vezanih za sam izgled i strukturu spatifiluma, za ovu biljku vezuju se i zanimljiva verovanja i drugi korisni podaci.
Zanimljivosti i popularnost
Poput mnogih biljaka, ako ne i svih biljaka na svetu poznatih čoveku, i spatifilum se vezuje za razna verovanja i legende. Mi spatifilum zovemo ‘ženska sreća’, a ovaj se naziv vezuje za jedno posebno verovanje.
Naime, kako i smo ime kaže, veruje se da ova biljka damama donosi sreću, ukoliko gaje spatifilum u svom domu.
Spatifilum se prema ovom verovanju vezuje najpre za ljubavni život i ostvarenje majčinske uloge. Devojke koje sanjaju o udaji, posredstvom čudesnog delovanja spatifiluma, ubrzo bi upoznale svoju srodnu dušu, pravog životnog saputnika.
U bračnim odnosima, veruje se da spatifilum poboljšava odnose između supružnika, a takođe i da može pomoći ženama da ispune najveći san i postanu majke.
Slobodno bismo spatifilum mogli nazvati i cvetom ljubavi, sreće, harmonije i blagostanja. Kao ‘ženski’ cvet, spatifilum se najčešće poklanja devojkama u dobu kada maštaju o udaji i to najčešće od strane srećno zaljubljenih i udatih žena.
Osim verovanja o ženskoj sreći, spatifilum se smatra i biljkom koja u dom privlači novac i bogatstvo.
Spatifilum se takođe odlikuje i lekovitim svojstvima, odnosno, veoma pozitivno deluje na čovekovo okruženje u praktičnom smislu.
Ova biljka, rame uz rame sa zelenim ljiljanom, alojom, hrizantemom, jasminom i mnogim drugim, spada u red onih biljaka koje čiste vazduh koji dišemo od toksičnih materija. Istraživanja koje je obavila NASA potvrđuju ovo svojstvo spatifiluma.
Ova egzotična i lepa biljka pročišćava vazduh od ugljen dioksida i formaldehida, benzena, ksilena, toluena i drugih otrova.
Usled ovog svojstva, spatifilum može da ublaži neugodan miris duvanskog dima, te da filtrira brojne štetne materije koje udišemo usled upotrebe hemijskih sredstava za čišćenje.
Kao što smo već pomenuli, sobno bilje, uključujući i spatifilum, štiti od štetnog zračenja koje dolazi od mnogih sobnih aparata ili onih u radnom prostoru kojima se svakodnevno služimo.
Spatifilum, uz drugo sobno sveće, pretvoriće prostor u vašem domu ili kancelariju u malu lekovitu baštu. Koje su to najpopularnije vrste spatifiluma i kako se ova biljka uzgaja i neguje?
Vrste
Rod spatifiluma obuhvata preko četrdeset vrsta i brojne kultivare koji se uzgajaju kao dekorativno bilje. Razlikuju se po visini i veličini, postoje izuzetno veliki primerci, kao i patuljasti varijeteti.
Među brojnim tipovima biljke, možete odabrati onaj koji najviše odgovara vašem prostoru i potrebama. Neki od varijeteta su sledeći:
Spathiphyllum ‘Piccolino’ – Kompaktan patuljasti varijetet, tamnih i sjajnih zelenih listova, izrazito belih cvetova.
Spathiphyllum ‘Sensation’ – Izrazito veliki primerak spatifulima, karakterističan po velikim tropskim listovima. Može izrasti i do visine od 180 cm.
Spathiphyllum ‘Little Angel’ – Patuljasti primerak spatifiluma čije brakteje brže izrastaju nego kod nekih drugih varijeteta. Listovi ovog varijeteta su tamni, zeleni i sjajni.
Spathiphyllum ‘White Stripe’ – Takođe manji primerak, prepoznatljiv po karakterističnim belim prugama po sredini samih listova, koji su zeleni i mat površine.
Spathiphyllum ‘Domino’ – Ovaj primerak je karakterističan po velikim šiljastim listovima, prošaranim finim beličastim šarama, koje pružaju interesantan kontrast belim spatama.
Spathiphyllum ‘Mauna Loa Supreme’ – Veći primerak, sa velikim zelenim i sjajnim listovima, širine i do tridesetak santimetara. Sama biljka može izrasti do 120 cm u visinu.
Spathiphyllum ‘Power Petite’ – Zanimljiv varijetet kompaktnog oblika, tamnih sjajnih listova, idealan za kućno okruženje.
Spathiphyllum ‘Wallisii’ – Interesantan patuljasti varijetet dugačkih namreškanih listova, koji može izrasti do četrdesetak santimetara visine, ne više od toga.
Spathiphyllum ‘Picasso’ – Upečatljiv primerak, popularan zbog svojih jedinstvenih belo zelenih listova.
Spathiphyllum ‘Bongo Bongo’ – Izuzetan primerak velikih, rebrastih tamnozelenih listova koji mogu narasti i do 30 cm u širinu.
Anturijum ili ‘flamingov cvet’ ponekad se pogrešno vezuje za ovu biljku, budući da izgleda kao crveni spatifilum. Pripada drugom rodu, mada obe biljke spadaju u porodicu kozlaca i dele slične karakteristike.
Nega i održavanje
Kako pravilno negovati spatifilum i da li je ovoj egzotičnoj biljci potrebna naročita nega? Spatifilum je možda malo zahtevniji od nekih drugih sobnih biljaka, budući da potiče sa područja tropskih prašuma koje podrazumevaju vlažno okruženje.
No, pravilno održavanje spatifiluma može se svesti na nekoliko osnovnih stavki.
Ove stavke podrazumevaju pravilnu sadnju, optimalne uslove temperature i svetlosti potrebne za pravilan rast i razvoj biljke, orošavanje i zalivanje u skladu sa potrebama, adekvatno prehranjivanje, te presađivanje i razmnožavanje.
Ukoliko spatifilum održavate na pravi način, biljka će neometano rasti i cvetati.
Temperatura
Tropskom prašumskom spatifilumu je potrebno obezbediti okruženje koje će u izvesnoj meri biti nalik na njegovo ’domaće’ okruženje.
Spatifilum u prirodi raste ukraj velikog prašumskog drveća i razvija se i cveta u njihovoj toploj senci. Idealna temperatura koja prija spatifilumu kreće se između 20 i 26 stepeni Celzijusa tokom letnjeg perioda.
Tokom zimskih meseci, ne bi trebalo držati spatifilum u okruženju u kom je temperatura ispod 16 stepeni; idealni zimski temperaturni raspon za ovu biljku je između 16 i 18 stepeni.
Kraće izlaganje nižim temperaturama ga neće uništiti, no treba voditi računa da biljku ipak držite u ambijentu odgovarajućeg raspona.
Svetlost
Kako smo pomenuli, spatifilum je biljka koja obožava senovite kutke velikih prašumskih sistema.
Dakle, ova biljka ne voli izloženost jakom svetlu i ono joj nije potrebno da bi se razvijala.
Naravno, kao i svim biljkama, određeni udeo sunčeve svetlosti joj je neophodan za pravilan rast, no, spatifilum više voli polu-senke.
Idealna pozicija za spatifilum u kućnom okruženju jeste neki ugao do kojeg sunčeva svetlost ne dopire u potpunosti.
Slabo osunčan ugao u stanu ili neko mesto na optimalnoj udaljenosti od prozora (minimum 2 m), dobre su pozicije za držanje spatifiluma.
Tokom zime, možete biljku držati i na osunčanom mestu. Preterano izlaganje direktnoj sunčevoj svetlosti u doba kada je samo osvetljenje veoma jako može da ošteti biljku i nagrdi njene listove, po kojima se mogu pojaviti smeđi tragovi.
Zalivanje
Spatifilum u prirodnom staništu raste na područjima visoke vlažnosti vazduha, te je samim tim potrebno obezbediti mu dovoljnu količinu vlage i u kućnim uslovima.
Spatifilum je važno redovno zalivati i orošavati, a držati ga u dobro dreniranoj saksiji. Prilikom zalivanja, zemljište treba da bude natopljeno, ali da se sasvim osuši do sledećeg.
U toku suvih letnjih meseci, spatifilum je poželjno zalivati dva puta nedeljno, a preko zime jednom u toku nedelje. Vrlo je važno voditi računa da spatifilumu obezbedite optimalnu količinu vode.
Premalo vlažnosti dovešće do klonulosti biljke, a prevelika količina vode uvek nosi rizik od truljenja. U letnjem periodu, spatifilum treba vlažiti orošavanjem pomoću ručne prskalice.
Za zalivanje i orošavanje ove biljke najbolje je koristiti kišnicu, koja sadrži sve neophodne materije potrebne biljkama, destilovanu vodu, odstajalu vodu (minimum preko noći, na sobnoj temperaturi), voda u kojoj je kuvano povrće, budući bogato korisnim materijama za biljku.
Cvet
Spatifilum, ali i drugo sobno cveće, predstavlja veliki izazov kada je u pitanju cvetanje. Nedostatak prirodnog okruženja vrlo često dovodi do toga da biljka ne može da procveta, čak i ako je brižljivo održavana.
Cvetanje spatifiluma ipak vas može obradovati, ukoliko biljci obezbedite najprigodnije moguće uslove u zatvorenom prostoru.
Kako da spatifilum procveta? Adekvatna vlažnost, blago svetlo i prigodno zemljište ključni su za cvetanje spatifiluma.
Ukoliko vaša biljka ne cveta, onda joj verovatno niste obezbedili dovoljno prijatne uslove.
Neki od mogućih problema vezanih za necvetanje spatifiluma su nedovoljna vlaga, pretesna saksija, upotreba hemijskog đubriva, prejako osvetljenje, preterano zalivanje, preniske ili previsoke temperature.
Prihrana
Spatifilum treba saditi u zemljište obogaćeno kompostom ili humusom, pri čemu je važno postaviti i šljunkovitu drenažu.
Zemlja za spatifilum se može poboljšati dodavanjem peska ili treseta, što je takođe preporučljivo. Najbolje se pokazala kombinacija kokosovog treseta i perlita.
Prihrana je obavezna kada je reč o gajenju spatifiluma i ona treba da bude prirodna; hemijsko đubrivo nikako nije pogodno za ovu biljku.
Organska mineralna đubriva poput fermentisanog stajskog granuliranog ili u prahu, komposta ili ostataka jela mogu da budu adekvatno rešenje za prihranu spatifiluma.
Kada je reč o ostacima hrane, kvasac, ljuske crnog luka i pivo su neki od dobrih primera za pripremu organskog đubriva koje će prijati ovoj biljci.
Presađivanje
Ova biljka brzo raste u periodu od godinu dana, udvostručujući svoju veličinu. Opšte pravilo za presađivanje podrazumeva da to treba učiniti onda kada biljka preraste saksiju.
U slučaju spatifiluma, trebalo bi ga presaditi posle godinu dana, a najbolji period godine da se to učini je proleće, što važi za većinu sobnog bilja. Nova saksija treba da bude tek dovoljno veća od prethodne.
Razmnožavanje
Spatifilum se razmnožava na dva načina, deljenjem i putem semena. Deljenje biljke je uglavnom najčešći i najpraktičniji način razmnožavanja sobnog bilja.
To se radi tako što odraslu biljku izvadite, izdelite na tri dela i svaki zasadite u posebnu posudu sa supstratom obogaćenim tresetom.
Bolesti i štetočine
Spatifilum generalno nije mnogo osetljiva biljka, ali se ipak može dogoditi da ’pati’ iz određenih razloga ili usled biljnih bolesti i napadača.
U nedostatku vode list biljke je klonuo i poprima braon fleke, a kod preteranog zalivanja može doći do truljenja. Spatifilum može oboleti od plamenjače, koja se zapaža kao truljenje stabljika i osnove cvetova. Potrebno je odrezati zaražen deo biljke.
Crveni pauk i pauk grinja mogu da napadnu spatifilum, ostavljajući žućkaste mrlje i mreže pod listovima. Lisne vaši ugrožavaju donju deo biljke i dovode do uvenuće, a mealybug napada sam cvet i celu biljku. Da biste sprečili i rešili problem štetočina, biljku redovno proveravajte i čistite.
Prodaja i cena
Spatifilum je dostupan samo u dobro snabdevenim cvećarama i rasadnicima, a cene zavise od vrste i veličine biljke, kao i ture porudžbina.
Cene spatifiluma mogu se kretati od nekoliko stotina do više hiljada dinara.
Uskoro ćete spatifilum moći da kupite u našoj prodavnici koju otvaramo. Možete se prijaviti na našu email listu ispod i javićemo vam čim krenemo sa prodajom kako bi dobili specijalan popust.