Anturijum, flamingov cvet – nega, održavanje, cena

Široka paleta neodoljivog tropskog cveća za svakog ljubitelja sobnog bilja predstavlja pravu riznicu blaga iz prirode.

Među brojnim, raznolikim i karakterističnim vrstama, nekada nije lako odabrati baš onu biljku koja će se najbolje uklopiti u naš enterijer, životni ili radni ambijent, ali i uslove koje biljkama možemo obezbediti.

Pojedine vrste su veoma jednostavne za održavanje i ne treba im posvećivati posebnu pažnju, već tolerišu čak i pomalo zanemarivanja.

Mnogi tropski cvetovi i biljke spadaju u ovu kategoriju. Postoje i one vrste koje ipak potrebuju više pažnje, pre svega u pogledu zalivanja, koje je često i najveća obaveza ljubitelja saksijskih biljaka.

Prelepi, za nas neobičan i čaroban anturijum jedna je od egzotičnih biljaka koje se veoma cene kao saksijsko cveće.

Pre nego što anturijumu posvetimo svu našu pažnju, razmotrićemo koje su to prednosti držanja sobnog cveća i baštenskih dekorativnih biljaka. Sobne biljke imaju posebno značajan efekat na čovekov život.

Sobne biljke poboljšavaju kvalitet vazduha koji udišemo, što je izuzetno važno ukoliko najveći deo dana provodimo upravo u jednoj određenoj prostoriji ili enterijeru. To može da bude naš dom, ali i radno mesto.

Biljke podstiču proizvodnju kiseonika, ali mogu i da upiju štetne supstance iz vazduha i da ih filtriraju.

Biljke umanjuju negativne i za naše zdravlje nepoželjne efekte elektromagnetnog zračenja, koje direktno utiče na nas putem raznih elektronskih aparata kojima se svakoga dana služimo.

Neke studije i statistički podaci pokazali su da držanje biljaka na radnom mestu umanjuje stres, podstiče kreativnost, te samim tim pospešuje nivo kreativnosti.

Mnogo je razloga zbog kojih je dobro opredeliti se za uzgoj sobnih biljaka.

akođe, baštensko bilje nimalo ne izostaje. Stručnjaci našu vezanost za prirodu nazivaju biofilija, a termin se odnosi na urođenu vezu koju čovek ima sa prirodnim svetom. Ova se naklonost ispoljava i u velikim urbanim sredinama gde čovek zapravo ima smanjen dodir sa prirodom, te mu on nedostaje.

Istorija i poreklo

Jedan od za nas ’najegzotičnijih’ cvetova koji se drži kao sobna biljka jeste anturijum, poznat i pod nazivom ’flamingov cvet’, ’repati cvet’, ‘čipkasti list’ ili, jednostavno, samo anturijum.

Reč je o vrsti anturijuma, Anthurium scherzerianum. Anturijumi su zapravo veliki rod biljaka cvetnica skrivenosemenica, Anthurium, iz porodice kozlaca, Araceae. Rod broji oko hiljadu vrsta i očarava svojim unekoliko dramatičnim pojavama.

Rod anturijum potiče sa tla Amerike, prevashodno južnog kontinenta,  i njegovo se prirodno stanište prostire od severnog Meksika, preko delova Kariba, sve do severnih krajeva Argentine.

Ono što anturijume nepogrešivo izdvaja među ostalim tropskim biljkama i čini ga izuzetno popularnim kao sobno cveće jeste njegov izgled.

Anturijumi često rastu kao epifite na drugim biljkama, a neke su vrste zemljane. Listovi anturijuma su često grupisani zajedno i različitih oblika, a sami cvetovi su takođe grupisani, sitni i potpuni u botaničkom smislu, jer sadrže i muške i ženske delove. Sami cvetovi su gusto smešteni na klipovima, odnosno formiraju cvast.

Cvasti mogu biti šiljasti, ponekad zaobljeni ili okruglasti. Deo anturijuma koji mi obično zajedno sa cvastima smatramo cvetom biljke, zapravo je spata, tip brakteje, odnosno poseban tip zaštitnog lista; u slučaju anturijuma, brakteje dolaze u jarkim bojama i zato nas podsećaju na cvetova. Spate mogu da budu različitih oblika, najčešće kopljastog ili srcolikog.

Kada se govori o anturijumu, mnogi zamisle upravo vrstu sa upečatljivom srcolikom spatom izrazito crvene boje, u kontrastu sa tamnozelenim listovima.

Spate kod anturijuma mogu biti ravne ili zakrivljene, a u nekim slučajevima pokrivaju cvet poput kapuljače. Anturijum daje sitne bobičaste plodovi koji se razvijaju iz cvetova na klipu.

Cvasti i spate su, dakle, najupečatljiviji deo anturijuma koji fascinira i inspiriše brojne majstore cvećarskog zanata, uzgajivača anturijuma, koji su stvorili brojne kultivare ove biljke u različitim jarkim bojama i interesantnih oblika.

Dva najuobičajenija tipa anturijuma su upravo Anthurium scherzerianum i Anthurium andraeanum, jedine vrste koje razvijaju upadljivo crvene spate.

Zanimljivosti i popularnost

Anturijum je svoje nadimke dobio zbog specifičnog izgleda svoga ’cveta’ koji, zapravo, nije cvet u pravom smislu.

Botanički naziv anturijuma je latinizovani oblik složenice koja potiče od grčkih reči anthos, odnosno ’cvet’ i oura, odnosno ’rep’. U doslovnom prevodu, to bi značilo ’cvetni rep’. Naziv je sasvim prikladan, s obzirom na formu cveta i spate.

Za anturijum je vezana interesantna simbolika. Ponekad ga nazivaju ’muškom srećom’, na sličan način kao što se spatifilum naziva ’ženskom srećom’.

Mada ove dve biljke nisu iz istog roda, podsećaju jedna na drugu po svojoj interesantnoj pojavi. U ovom smislu, anturijum simbolizuje muževnost, mušku potencijal, snagu, odlučnost, hrabrost, erotsku moć.

Anturijum je jedan od onih cvetova za koje se smatra da unose harmoniju i ljubav u domove i kao takav je posebno dobar za mlade porodice, za parove i parove sa decom.

Smatra se i da anturijum pozitivno deluje na raspoloženje, da umiruje i podstiče naše intuitivne sposobnosti. Prema feng šui konceptu, najbolje bi ga bilo smestiti okrenutog ka istoku.

Osim lepih verovanja vezanih za ovaj cvet, anturijum se nalazi i na listi biljaka koje efikasno pročišćavaju vazduh, prema istraživanju NASA.

Anturijum putem svojih velikih tamnozelenih listova upija toksine, poput amonijaka, formaldehida, ksilena i toluena. Zbog toga je dobro držati ga u kancelarijama, posebno u blizini mašina za fotokopiranje.

Treba znati da je sam anturijum otrovan i za životinje i za ljude, s obzirom da njegovi delovi sadrže kalcijum oksalat. Biljni sok može da bude vrlo nezgodan za kožu i oči, ukoliko sa njima dođe u dodir.

Takođe, ukoliko se delovi biljke progutaju, može doći do neprijatnosti. Anturijum treba držati van domašaja male dece i kućnih ljubimaca.

Vrste

Kao što smo pomenuli, rod anturijuma broji oko hiljadu vrsta, a među njima je mnogo kultivara, posebno uzgajanih kako bi se dobile jedinstvene kombinacije boja.

Dve vrste koje smo pomenuli daju izrazito crvene spate, a takođe su ukrštane kako bi se odbile i u drugim jarkim bojama. U nastavku govorimo o nekim od najinteresantnijih varijeteta anturijuma.

Anthurium scherzerianum – Jedna od najpopularnijih vrsta anturijuma koja se uzgaja kao sobna biljka jeste upravo ’flamingov cvet’. Odlikuje se spatom i cvastima interesantnog oblika, gotovo plastično sjajnog izgleda. Biljka je izrazito dekorativna, manja u odnosu na neke druge vrste, i zbog toga veoma pogodna za gajenje. Pored već navedenih naziva, poznata je i kao ’praseći repić’.

Anthurium andraeanum – Ova vrsta se popularno naziva ’slikarska paleta’, a ističe se braktejama izrazito jarke boje, koja se ne viđa kod drugih tipova. Spata je srcolikog oblika, a klip sa cvetovima je uspravan. Listovi su takođe srcoliki i mogu biti vrlo gusti, ako se biljka pravilno gaji.

Anthurium crystallinum – Ovaj tip anturijuma odlikuje se interesantnim srcolikim listovima sa izraženim svetlim venama, a popularno se naziva ’pik’, upravo zbog oblika lista. Izražene vene takođe objašnjavaju i zašto se anturijum nekada naziva ’čipkastim listom’, što je odlika više vrsta.

Anthurium warocqueanum – Poznat kao ’kraljica anturijuma’, ova biljka ima duge listove sa izraženim venama, koji padaju naniže, pa ju je najbolje držati u visećim posudama. Boja vena na listovima je svetla, bela ili srebrnasta, a upravo je ova karakteristika ono što ’kraljicu’ čini jedinstvenom.

Anthurium veitchii – Osim što među anturijumima imamo kraljicu, imamo, naravno i ’kralja anturijuma’. Ova vrsta može da dosegne ogromne razmere ako raste napolju, manje ukoliko se gaji unutra. Listovi su dugi i padajući, nemaju svetle vene kao ’kraljica’, sa spoljne strane su tamnozeleni, svetli sa donje, ponekad rozikasti.

Anthurium superbum – Anturijum ’ptičje gnezdo’ je predivna raskošna biljka koja obično raste u kišnim šumama, čija vlaga najbolje pogoduje njenom rastu. Listovi su elipsoidni, zeleni sa donje, tamnopurpurni sa donje strane. Biljka je vrlo otporna i može da se gaji u visećim posudama. Nikako ne podnosi hladnoću i mraz.

Anthurium clarinervium – Ova interesantna vrsta ponekad nosi epitet ’plišani’, a penjačica je, tako da se mogu uzgojiti vrlo interesantni oblici, ukoliko je aranžiramo na poseban način. Prepoznatljiva je po upečatljivim listovima tamnozelene boje, sa izraženim srebrnastim venama.

Anthurium forgetii – Ovaj anturijum ima spate koje su zelene boje, sa purpurnim ivicama. Listovi su zeleni, beličastih vena, zbog čega deluju sjajnije. Jedna od karakteristika ove biljke su sitne purpurne bobice, koje se pojavljuju u slučajevima kada biljka cveta.

Anthurium watermaliense – Poznat i kao ’crni anturijum’, ovaj varijetet ima tamnoljubičaste brakteje i jedan je od najspecifičnijih predstavnika roda; ponekad se smatra ’čokoladnim’, zbog boje. Listovi su tamnije i svetlije zelene boje, bez istaknutih vena. Listovi rastu u rozetama.

Anthurium magnificum – Još jedan dragulj iz džungle, i ovaj anturijum uz pravilnu brigu može da se gaji u kući. Odlikuje se plišanim zelenim listovima sa izraženim venama. Vrsta cveta tokom čitave godine. Ponekad se ukršta sa vrstom ’pik’ anturijuma.

Nega i održavanje

Kakvi uslovi su potrebni anturijumu, odnosno ’flamingovom cvetu’, za pravilan rast i razvoj? Nega anturijuma se u principu ne razlikuje mnogo među vrstama, mada je ’flamingov cvet’, kao već adaptirana kućna biljka unekoliko jednostavniji za održavanje.

Kada govorimo o nezi i gajenju biljaka uopšte, važno je ispuniti nekoliko osnovnih uslova, u skladu sa potrebama biljke.

Da bi vaša biljka mogla neometano da raste i razvije svoj pun kapacitet, treba joj obezbediti adekvatne pogodnosti i okruženje pre svega u smislu optimalne količine svetlosti i vode, prigodne temperature, kvalitetnog i pogodnog zemljišta.

Zalivanje i vlažnost vazduha je svakako čine neke od najvažnijih koraka u brizi o biljkama.

Pošto je anturijum tropska biljka, on će, prirodno, najbolje uspevati u uslovima koji su najsličniji okruženju u kome raste. Mada uzgoj tropskih biljaka može na prvi pogled delovati izazovno, u praksi ona nije toliko zastrašujuća.

Anturijum nije teško gajiti, uz malo pažnje. Osim navedenih koraka, ako i druge biljke, anturijum je važno pravilno presađivati i razmnožavati.

Temperatura

Savršena temperatura za anturijum je 26 stepeni. U idealnim uslovima, temperatura u kojoj se gaji ne bi trebalo da padne ispod 15 stepeni, ni da skoči preko 32 stepena Celzijusa.

Niže temperature će da uspore rast i utiču na cvetanje biljke, dok visoke temperature mogu da oštete listove i cvet. Svakako, izuzetno hladne temperature treba izbegavati po svaku cenu; mraz može biti poguban.

Svetlost

Anturijum je biljka kojoj pogoduju svetla mesta, ali ne i direktna, neposredna izloženost sunčevim zracima. Jako podnevno sunce može da spali listove i da ošteti biljku, tako da o tome treba voditi računa.

Nikada ne izlažite anturijum direktnim sunčevim zracima. Biljka se može držati i pored osunčanog prozora, ali ukoliko se postavi fina zavesa koja propušta svetlost.

Nedostatak svetlosti neće dobro uticati na biljku i može zaustaviti cvetanje. Premala količina svetlosti dovešće do razvoja tamnih listova, ali bez cvetova. Kada je reč o optimalnoj svetlosti, uvek treba pažljivo pratiti kako se biljka ’ponaša’. Opšte pravilo je da kućne biljke ne premeštate preterano često.

Zalivanje

Anturijum treba redovno zalivati, ali posuda mora da bude dobro drenirana i da se višak vode izbaci. U svom prirodnom okruženju, anturijum raste uz veće drveće.

Oni stalno primaju kišnicu, ali im korenje nikada nije natopljeno vodom, budući da se voda sliva niz stabla drveća i ne natapa njihov koren.

Ako gajite anturijum u saksiji, vodite računa da se zemljište drenira, da voda brzo istekne, ali da zemlja ne bude potpuno suva pre sledećeg zalivanja.

Vlažnost vazduha treba da bude visoka, idealno između 70 i 80 posto, do 50 posto.

Previsoka vlažnost može dovesti do gljivičnih oboljenja. Listove možete orošavati ujutro; do večeri treba da budu suvi.

Cvet

Anturijumi mogu efikasno da cvetaju unutra, ako su im obezbeđeni adekvatni pomenuti uslovi, pre svega optimalna svetlost.

Po ovome se razlikuju od mnogih drugih vrsta sobnog bilja, koje najčešće odbija da cveta u kućnim uslovima.

Prihrana

Prihranu treba obaviti u vegetacionoj fazi, jednom u dva meseca, april-septembar. Koristi se organska prihrana, za biljke cvetnice.

Nije poželjno upotrebljavati karbonsko đubrivo. U fazi kada biljka miruje, ne treba je prihranjivati.

Presađivanje

Odlučujući faktor za presađivanje anturijuma je uzrast biljaka. Mlade biljke treba presaditi jednom na godinu dana, pošto mogu brzo rasti; najbolji period za presađivanje je proleće, mesec april.

Odrasle biljke se mogu presaditi na dve godine, u za broj veću saksiju. Drenažni sloj, rastresito zemljište, kombinacija perlita, mahovine i kore drveta su idealni.

Ukoliko imate na raspolaganju vulkanski pepeo, možete ga upotrebiti umesto ove kombinacije.

Razmnožavanje

Razmnožavanje anturijuma se može obaviti semenom i deljenjem biljke; ovaj drugi način je praktičniji i jednostavan. Obavlja se nakon faze cvetanja, odvajanjem delova biljke koji se sade u nove posude i drže na toplom.

Bolesti i štetočine

Anturijum će ’patiti’ ako ga ne negujete kako treba, a do oboljenja najčešće dolazi usled preterane vlažnosti.

Može doći do truljenja korena i gljivičnih oboljenja, koji se ispoljavaju uvenulim listovima i pegavim listovima. Ponekad je potrebno koristiti adekvatno sredstvo, ako je došlo do zaraze.

Prodaja i cena

Cena anturijuma zavisi od vrste, veličine i visine biljke. Lepe primerke sadnica anturijuma možete naći već po ceni od oko 700 do 1200 dinara. Neki veći i redji primerci koštaju i preko 2.000 dinara.

Uskoro otvaramo garden centar pa ćete anturijum moći da nabavite i kod nas. Prijavite se na e-mail listu ispod i javićemo vam čim krećemo sa prodajom, da tom prilikom dobijete specijalan popust.

Povezani tekstovi